Ülper Köyü

Her Şey Birlikteliğimiz ve Beraberliğimiz için

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Muhtarlar Tarım Sigortası Konusunda Bilgilendirildi

Muhtarlar Tarım Sigortası Konusunda Bilgilendirildi 11 ay 6 gün önce #3339

  • dernek
  • dernek Kullanıcısının Avatarı
  • Offline
  • Administrator
  • Her Şey Birlikteliğimiz ve Beraberliğimiz için
  • Gönderiler: 1923
  • Teşekkür Sayısı: 222
  • Başarı: 6

TARSİM Bölge Müdürlüğü ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Giresun merkez ilçe köy ve mahalle muhtarlarının katılımı ile 12 Şubat 2018 tarihinde İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda 2018 yılı için bitkisel ve hayvansal ürünler için tarım sigortası (TARSİM) yaptırmaları konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir.

Çiftçilerimiz meteorolojik olaylar sebebiyle çeşitli risklerin (don, dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ) etkisi altında kaldığı, küresel iklim değişikliği nedeniyle ilimizde de (2018 yılı Şubat - Mart ayları) önemli ölçüde iklimsel değişiklikler yaşanmaktadır. Üreticiler için önemli geçim kaynağı olan fındık ürünü hasat zamanına kadar değişik iklim olayları nedeniyle büyük risk altındadır.

Çiftçilerin tarım sigortası yaptırmaları gönüllük esasına bağlı olduğu, ancak 5363 sayılı Tarım Sigortası Kanunu kapsamında olan ve uygulama yılında (2018 yılı için) yer alan risklerden sigorta yaptırmayan çiftçilere ürün kayıpları için 2090 sayılı Tabii Afetler Kanunu kapsamında da herhangi bir yardım yapılamayacaktır.

Çiftçilerin ödemesi gereken don riski teminatının 2/3'ü Devlet tarafından karşılandığı, ancak poliçe bedelinin 1/3'ünü çiftçi ödediği, son poliçe düzenleme tarihinin Fındık ürünü için 10 Mart 2018, Kivi ürünü için 21 Şubat 2018 tarihi olduğu hususları toplantıda hatırlatılmıştır.

Bitkisel Ürünlerini sigorta yaptırmayı düşünen üreticilerimizin geç kalmadan 2018 yılı için Çiftçi Kayıt Sistemi Kayıtlarını (ÇKS) güncelleştirip daha sonra zor durumda kalmamaları adına tarım sigortalarını yaptırmaları kendi menfaatlerine olacaktır.

kaynak: giresun.tarim.gov.tr/Haber/513/Ciftciler-Tarim-Sigortasi-Konusunda-Bilgilendirildi

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü
Her Şey Birlikteliğimiz ve Beraberliğimiz için
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Yetkililer: dernek
Sayfa oluşturma zamanı: 0.131 saniye

Köyümden Manzaralar

Herşey Birlikteliğimiz ve Beraberliğimiz için